Lekáreň pre Vaše zdravie a krásu!

Váš výber
Cena
Prihlásenie do newslettra

Pôrodnica

(23)

Poradňa Poradňa

Chcete sa dozvedieť viac ? Napíšte nám. Náš farmaceut Vám odpovie max. do 7 pracovných dní.Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Otázky a odpovede lekárnička
Mgr. Dominika Krajňáková

Otázka:
09.01.2016

dobrý den, je vhodné nasadiť si wobenzym pred porodom - planovanou sekciou?ak ano, kedy a v akom množstve pred a po. dakujem za info.

Odpoveď:

Dobrý deň, Wobenzym sa odporúča ako podporná liečba pri niektorých pooperačných stavoch v chirurgii. Čo sa týka cisárskych rezov, nie je táto informácia uvedená v ADC číselniku, preto treba konzultovať uživanie Wobenzymu s lekárom. Faktom je že, na každý chirurgický zákrok organizmus reaguje zápalom, opuchom a bolesťou. Významným pomocníkom pri hojení po operácii sú enzýmy, ktoré obsahuje liek Wobenzym. Obmedzujú vznik opuchov a urýchľujú ich vstrebávanie. Zároveň zmierňujú bolesť a skracujú dobu hojenia. Tieto enzýmy tiež znižujú výskyt pooperačných komplikácií, takže by malo význam Wobenzym užívať, ak s tým bude súhlasiť lekár. Najlepší účinok sa dosiahne, ak sa zaháji podporná liečba Wobenzymom čo najskôr po operácii. Samozrejme, po predchádzajúcej konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Zo začiatku sa podávajú vyššie dávky 3x7 až 3x10 dražé Wobenzymu denne. Postupne, podľa odozvy liečby a hojeniu rany, sa dávka znižuje na 3x5, minimálne 3x3 dražé denne. Celkovú dennú dávku je pritom možné rozdeliť na dve časti, ktoré sa potom užívajú ráno a večer. Ak by vám ale lekár nasadil po operácií lieky na riedenie ako prevencia vzniku trombov, Wobenzym sa nesmie užívať, lebo potencuje účinok týchto liekov a zvyšuje riziko vnútorného krvácania. S pozdravom PharmDr. Michaela Lichá