Lekáreň pre Vaše zdravie a krásu!

Váš výber
Cena
Prihlásenie do newslettra

Ústne vody

(33)

Ústne vody sú dôležitou súčasťou zubnej hygieny. Niektorí ľudia používajú ústne vody občas, iní aj každý deň či dokonca niekoľkokrát za deň. No vedeli ste, že nadmerné používanie ústnych vôd vám môže aj uškodiť? Ústne vody vlastne v ústach zabíjajú baktérie a tak by nás mali chrániť pred vznikom zubného kazu. Lenže kým niektoré baktérie sú zlé, niektoré naopak nášmu zdraviu prospievajú. Ústna voda zabíja všetky baktérie, nerozlišuje medzi dobrými a zlými, takže pri častom používaní môže skutočne škodiť.


<< < 1 2 3 >>

S alkoholom či bez?

To, že ústna voda v ústach páli a štípe, ešte zďaleka neznamená, že je účinná a zdraviu prospešná. Možno vás na pár minút zbaví nepríjemného zápachu v ústach, ale príčiny vás nezbaví. Zápach v ústach má hlbšiu príčinu – nedostatočne odstránený povlak v medzizubných priestoroch, na zuboch a ďasnách a na jazyku. V niektorých prípadoch môže byť dôvodom aj vážnejší zdravotný problém. Ústne vody s vysokým obsahom alkoholu sú  škodlivé, vysušujú a dráždia sliznicu. Rozhodne ich neodporúčame, ak máte v ústach rôzne ranky a zápaly, prípadne nábeh na ochorenie ďasien, alkoholové ústne vody môžu situáciu ešte zhoršiť. Dráždia postihnuté miesto alebo miesta a môžu spôsobiť ešte väčšie problémy. Bežné ústne vody bez alkoholu by nikomu nemali ublížiť – osviežia dych, hoci len na krátky čas, avšak určite neodstránia povlak a dlhodobejšie ani zápach z úst.

Akú ústnú vodu používať?

Niektoré prípravky sú určené len na osvieženie dychu, iné majú ako pridanú hodnotu aj liečivý účinok. Sú ústne vody s rôznymi koncentráciami chlórhexidínu, na rôzne druhy použitia. Vody so slabšími koncentráciami je vhodné požívať dlhodobejšie. Sú vhodné napríklad pri deťoch či dospelých, ktorí nosia fixné aparáty na vyrovnanie zubov, ako doplnok hygieny u starších ľudí so zhoršenou motorikou, ktorí si nevládzu dutinu správne čistiť, takisto u postihnutých pacientov. Je to však vždy len doplnok, ústna voda nenahrádza mechanické čistenie. So silnejšími koncentráciami treba narábať opatrnejšie, používajú sa kratšiu dobu. Používajú sa v prípadoch, keď už máte zapálené ďasná alebo máte pred či po chirurgickom zákroku v ústnej dutine (napríklad trhanie zubov, implantáty), kedy si nemôžete ošetrovanú lokalitu riadne čistiť zubnou kefkou. Ústna voda s antibakteriálnym účinkom je zase vhodná pri zapálených ďasnách, paradentóze či po chirurgických výkonoch v ústnej dutine treba potlačiť množstvo baktérií nachádzajúcich sa v slinách. Antibakteriálne ústne vody vám pomôžu spomaliť tvorbu povlaku, množenie baktérií a tým pôsobia protizápalovo. Fungujú na báze chlórhexidínu, čo dokazujú aj vedecké štúdie. To však neznamená, že sa človek vyhne čisteniu. Po odoznení príznakov, napríklad zápalu ďasien, je však dobré vymeniť ju za inú, napríklad za fluoridačnú vodu. Ak sa vám zuby väčšmi kazia, siahnite po prípravku, ktorý sklovinu remineralizuje. Aj na citlivé zuby existuje špeciálna voda a jedna je dokonca aj pre deti – mení farbu pri vypľúvaní, keď sú nedostatočne umyté zuby. Používanie niektorých vôd je však naozaj časovo obmedzené, preto sa poraďte so zubným lekárom, alebo aspoň čítajte etiketu výrobku. Koncentráciu vám takiež pomôže vybrať váš zubný lekár, či dentálna hygienička.

Na čo by ste si mali dávať pozor pri používaní ústnej vody?

Mnohí ľudia si myslia, že ak použijú ústnu vodu, nemusia si zuby čistiť, pretože ústna vody odstráni zubný povlak a vyčistí aj medzizubné priestory. To však vôbec nie je pravda a ústna voda zuby nevyčistí, maximálne osvieži dych. Človek, ktorý sa spolieha na ústnu vodu, neraz zanedbáva umývanie zubov kefkou a použitie zubnej nite a tým ohrozuje zdravie svojho chrupu. Používať ústnu vodu každý deň nie je vôbec zdravé! Niektorí lekári dokonca odporúčajú používať ústne vody len pri ochoreniach ďasien či zubov, teda v opodstatnených prípadoch. Preto vždy dbajte na typ ústnej vody a ak nemáte žiadne problémy so zubami, či ďasnami, siahnite po šetrnej ústnej vode, bez obsahu alkoholu, prípadne s jeho nižšou koncentráciou a používajte ústnu vodu len sporadicky.

 

Poradňa Poradňa

Chcete sa dozvedieť viac ? Napíšte nám. Náš farmaceut Vám odpovie max. do 7 pracovných dní.Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Otázky a odpovede lekárnička
Mgr. Dominika Krajňáková

Otázka:
15.12.2015

Prosím o radu akým spôsobom si ľahko môžem odstrániť zostatok fixačného krému z podnebia.

Odpoveď:

Dobrý deň, zvyšky fixačného krému sa dobre odstraňujú z náhrady i z podnebia pomocou teplej vody a mäkkej kefky. S pozdravom PharmDr. Michaela Lichá